Emirates

This topic contains 301 replies, has 141 voices, and was last updated by  Martna 3 weeks, 2 days ago.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 302 total)
  • Author

Ola
    Member

@dianeczka: But on the application form – this small one yesterday that we had to filled was the question if sameone was at Emirates OD and the next was if sameone was at final interview and to put dates.  Now I don’t know if I have to wait 6 months if I only was at OD and they didn’t call me back or not.

Reniucha
    Member

Noooo.

That was AD and FI not OD

After AD you must wait 6 months

After FI you must wait 1 year but sometimes you can go after 6 months

• This reply was modified 5 years, 4 months ago by  Reniucha.

KonradK
    Member

Ogółem to przyszło z 400 osób wg mnie, ja dałem cv-ke i miałem krótką rozmowę ok. 15 – wychodząc były jeszcze dzikie tłumy… @ewelina faktycznie może później dobiły jeszcze osoby z OD Qatar.. w końcu mniejszym zainteresowaniem się cieszą, widać nawet po forum! Szkoda, że tak wyszło.

Kamila
    Member

Hi Dianeczka,
    I remember you from Warsaw. Open day there was really disaster. They didn’t call me also, but I have friend. They called her, that’s why I went with her next day and I asked one of ”recruitment lady” if I can go to Gdansk or Wroclaw, but she told me that I have to wait 6 months. I really don’t know what is the true? Ofcurse i would like to go to Gdansk or maybe better to Wroclaw (I am from Wroclaw) but I don’t know now what shall I do now? Maybe someone of you now if I can go to Gdansk or Wroclaw when they didn’t call me on the first day?

Thank you for your help! Greetings to everybody 🙂

Reniucha
    Member

mozesz

mm
    Member

https://www.emiratesgroupcareers.com/english/Careers_Overview/cabin_crew/faqs.aspx

Candidates are short-listed and undergo an initial screening. Many will then be asked to participate in assessment exercises. Finally, those identified as having potential will be called for an interview. Candidates who fail to make it through the initial screening process may reapply after six months; those who are not successful after the interview may reapply after one year.

mm
    Member

i na formularzu który wypełnialiśmy jest pytanie o daty “Open Day/or a screening day”

i Final Interview co by znaczyło że nie można wziąć udziału w OD w Gdańsku czy Wrocławiu

tommy
    Member

Ja mysle, ze mozna… Przecież samo zostawienie CV to jeszcze nie jest “initial screening”. Najpierw zostawiamy CV i dopiero po tym jak spodobasz się podczas tej krótkiej rozmowy kiedy składasz CV to jesteś “short listed” i zapraszają Cię na initial screening następnego dnia. Jeśli odpadniesz, wtedy musisz czekać 6 m-cy… a jeśli odpadniesz po FI to czekasz rok.

Może po prostu rekruterki w Warszawie zobaczyły te tłumy i jak ktoś potem zapytał, czy może iść za 5 dni w Gdańsku to powiedziały, że nie, bo możliwe, że one też tam będą rekrutować…

Kamila
    Member

Mysle, ze mm ma racje. Raczej nie mozna jechac do Gdanska czy Wroclawia, no chyba ze napiszemy tam, ze to nasze pierwsze Open Day (czyli zastosujemy male klamstwo) ale nie wiem czy tego nie wykryja i czy sie oplaca? Pozdrawiam!

Reniucha
    Member

ja pamietam ze panie mowily ze dopiero po AD musisz tyle czekac. ja pewnie pojade w marcu. wiem ze minie mi dopiero 4 miesiace ale obawiam sie ze na maj nie bwdzie rekrutacji. ktos ma moze email do pan z emirates?

Maggie
    Member

kto sie wybiera do Krakowa 30 marca

Kinga
    Member

Czy na rekrutacje w Gdańsku na OD trzeba przynieść tylko CV? Czy list motywacyjny, jakies zdjęcia też?

monomanka
    Member

Pamiętam że wyczytałam o CV ze zdjęciem i dwóch dodatkowych zdjęciach na jasnym tle całej sylwetki i portretowe.

Emily
    Member

Ktos byl w Gdansku? Jak wrazenia?

jatoja
    Member

ptanie do pracownikow Emirates: co jezeli zachodzisz w ciaze? Musisz dalej byc w Dubaju gdzies w biurze czy mozesz przebywac w Europie?

You must be logged in to reply to this topic.

SIGN INTO YOUR ACCOUNT CREATE NEW ACCOUNT

Your privacy is important to us and we will never rent or sell your information.

CREATE ACCOUNT ALREADY HAVE AN ACCOUNT?

FORGOT YOUR DETAILS?

Go up