Oman Air 27 stycznia Bratysława

This topic contains 16 replies, has 8 voices, and was last updated by  Kiss-and-fly 5 years, 11 months ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 17 total)
  • Author

Kamil
    Moderator

Linie lotnicze:
    Oman Air

Stanowisko
    Cabin Crew

Miejsce pracy:
    Muscat | Oman
    Job description, responsibilities and duties

We prepare a recruitment with exclusive national airline with base in Oman and with operating flights in the Middle East, Africa, Europe and Asia.

We are looking for CABIN CREW MEMBERS for:

• checking boarding passes
    • directing passengers to seats
    • advising passengers of safety regulations
    • serving meals and drinks
    • providing first aid treatment and assisting sick passengers

Other benefits

BENEFIT PACKAGES:

• Personal interview in Bratislava, on 27th January 2013
    • Starting salary 1600 Eur netto/month (Increasing of salary after successful Probation period)
    • Opportunity to become Senior Cabin Crew with increasing salary
    • Visa, Fly ticket, medical care, uniform, annual leave ticket to your country FREE.
    • Training for FREE (Salary during training)
    • 30days annual leave & annual leave ticket
    • Opportunity for career progression and bonus after completion of contract
    • 2 year renewable contract
    • Accommodation in apartment provided for FREE by airline

About Oman Air

OMAN AIR is the national airline of Oman. Based on the grounds of Muscat International Airport in Seeb, Muscat, it operates scheduled domestic and international passenger services, as well as regional air taxi and charter flights. Oman Air is a member of the Arab Air Carriers Organization.

In 2011, Oman Air won the Gold award for the „Airline of the Year” at France’s Laurier d’Or du Voyage d’Affaires

Requirements for the employee

Required education

• Secondary with school-leaving examination
    • Follow-up/Higher Professional Education
    • University student
    • University education (Bachelor’s degree)
    • University education (Master’s degree)

Skills

Language skills:
    English – advanced

Required experience

The position is suitable for a fresh graduate:
    Yes

Personality requirements and skills

• Females between 21 and 27 years, single without children and without visible tattoos
    • Minimum height of 157 cm
    • Educated to a minimum level of accredited secondary education or equivalent
    • Must have a high standard of English – verbal, written and comprehension
    • Medically fit to meet regulatory requirements and ability to swim 50m unaided
    • Willing to relocate to Middle East for more than 2 years
    • Experience in front line customer care is advantage, but not essential!

Information about the selection process

Expected date of completion of the selection process: 25 January 2013

Candidates who meet the requirements are requested to submit their updated CV in English along with their recent photo in business attire.

APLIKUJ

lotniczka
    Member

wybiera się ktoś ?

Mateusz
    Participant

Ja chyba bym się skusił ale czy to nie jest rekrutacja tylko dla dziewczyn??

osiczka
    Member

ryzyk fizyk…. nie napisano np w qatar raz napisali tylko kobiety heh 🙂 a moze sie uda? jesli jestes singlem bez dzici formalnie etc:) warunki slyszalam maja naprawde niezle

No cóż, wyślijcie CV to się przekonacie czy was zaproszą.

lotniczka
    Member

Niestety Oman Air nie zatrudnia mężczyzn spoza Omanu.

Mateusz
    Participant

A to dziwne, ostatnio była rekrutacja w Wawie i wzięli paru chłopaków..

Luka
    Member

No i jak tu się nie wku****.

Mimo to ja chyba wyślę. Bardzo fajna linia, polecam wszystkim.

lotniczka
    Member

Meteo to dziwne ,bo jeszcze dziś czytałam na cabincrew.com ,że zatrudniają tylko obywatelów Omanu:)

yourca
    Member

A czy jest już pewne że w Warszawie nie będzie spotkania? Bo na stronie cabincrew.com Polska była wymieniona jako jeden z krajów, w których planowana była rekrutacja, rok temu podobno też byli z wizytą w Warszawie.

W Warszawie też ma być (tylko na razie nie wiadomo kiedy), ale np. z południowej Polski jest bliżej na Słowację niż do Warszawy. A Polski Bus ma bardzo tanie bilety.

yourca
    Member

Dziękuję PrincessOfAir za odpowiedz. Jestem z południa Polski, ale zaczekam na Warszawę 🙂

Ja po swoich doświadczeniach rekrutacyjnych stwierdziłam że już nigdy nie wybiorę rekrutacji w Polsce, jeśli będzie możliwość rekrutacji na Słowacji lub w Czechach. Dla porównania w Warszawie na Emirates 200 osób, w tym samym miesiącu w Bratysławie 50. A słyszałam że zdarza się że przychodzi jeszcze mniej. (no i nie ma tylu osób z doświadczeniem, a w Polsce zatrzęsienie ludzi po OLT…) Oczywiście jak ktoś jest wybitną jednostką to dostanie się nawet jak będzie 500 osób, ale po co iść tam gdzie większa konkurancja. Wiadomo Słowacja kraj 5 milionowy, Polska 38 milionowy…

Mateusz
    Participant

@lotniczka, może zmienili zasady 🙂 Podobnie było z Air Arabia. Zwykle rekrutują kobiety dlatego że u nich w kraju kobiety nie pracują i muszą szukać ich zagranicą. Ale ostatnio zatrudnili paru chłopaków 😀 Może Oman Air zrobi podobnie. Ja chyba jednak poczekam na rekrutację w Wawie.

Mateusz
    Participant

PrincessOfAir chyba masz rację. Ale mi namieszałaś w głowie 🙂 Nie wiem co robić. Wybierasz się??

You must be logged in to reply to this topic.

SIGN INTO YOUR ACCOUNT CREATE NEW ACCOUNT

Your privacy is important to us and we will never rent or sell your information.

CREATE ACCOUNT ALREADY HAVE AN ACCOUNT?

FORGOT YOUR DETAILS?

Go up