Poznaj 10 najgorszych pilotów. Strach z nimi lataćPrzy całej tej presji pracy i niepewności w branży lotniczej, nic dziwnego, że większość pilotów stara się nie wchodzić w konflikt z prawem w sposób, w jaki  Klobjorn Jarle zrobił to w zeszłym tygodniu.

48-letni amerykański pilot American Eagle pojawił się w pracy pijany. Mężczyzna został zawieszony, następnie oskarżony i w efekcie zwolniony z pracy.

Mimo, że samolot pasażerski nigdy nie rozbił się z powodu nietrzeźwego pilota, to w całej historii lotnictwa istnieje wiele przypadków złego, czasami nawet komicznego ich zachowania. Przypomnijmy niektóre z nich.

1. Pilot linii JetBlue, który zwariował w połowie lotu.

“Nie lecimy do Vegas” – ogłosił Clayton Osborn przed rozpoczęciem chaotycznego kazania, mówiąc do drugiego pilota, że “rzeczy nie mają znaczenia” i “musimy podjąć skok wiary”. Problem w tym, że JetBlue 191 był w rzeczywistości w rejsie do Las Vegas – z Osbornem jako kapitanem. Zmartwiony pierwszy oficer zadzwonił na kabinę z prośbą o pomoc. Pasażerom w końcu udało się obezwładnić coraz bardziej tracącego nad sobą kontrolę kapitana, a drugi pilot wylądował awaryjnie na lotnisku w Amarillo w Teksasie. Na koniec kapitan został uniewinniony z powodu niepoczytalności.

2. Pilot IndiGo Airlines, który tak naprawdę nie był pilotem.

To, że noszą mundur, nie oznacza, że mogą latać samolotem. Załoga lotu na trasie Goa – Delhi została ostrzeżona o prawdopodobnych brakach w wyszkoleniu pani kapitan – Parminder Kaur Gulati, po niezwykle ostrym lądowaniu na lotnisku Goa Airport w 2011 roku. Jak się później okazało, był to dopiero początek. W drodze powrotnej niebezpieczne braki w wyszkoleniu Gulati ujawniły się w spektakularny sposób, gdy fałszywa pani kapitan posadziła maszynę na lotnisku w Delhi – najpierw nosem. Popełniła błąd, który mógł zabić wszystkich na pokładzie. Później okazało się, że Gulati sfałszowała niezbędne dokumenty do otrzymania licencji pilota.

3. Pilot Southwest, który zajął częstotliwość radiową kontroli ruchu lotniczego do rozmowy o swoim nieudanym życiu seksualnym.

Pilotfot. media.rd.com

Pierwsza zasada biznesu? Jeśli zamierzasz narzekać na swoich współpracowników, upewnij się, że Cię nie usłyszą. James Fritzen Taylor przekonał się o tym w 2011 roku w najgorszy możliwy sposób. Pilot został zawieszony po tym, jak na częstotliwości radiowej kontroli ruchu lotniczego, w sposób przepełniony nienawiścią, wyraził swój ogólny brak satysfakcji z fizycznego wyglądu załóg, z którymi pracował w ciągu kilku ostatnich tygodni. Niestety, dźwięk wszedł na częstotliwość kontroli ruchu lotniczego – i każdego innego samolotu w okolicy Houston, co jest szczególnie niefortunne, biorąc pod uwagę, że a) kontrola ruchu lotniczego potrzebuje tych częstotliwości do udzielania pilotom ratujących ludzkie życie instrukcji, oraz b) Taylor nazwał załogi z Houston “najbrzydszymi”. Po całym zajściu wydał oświadczenie, w którym przeprosił swoich kolegów. Ci natomiast, nie tracą czasu, przekazali dokument, nazwisko oraz dane personalne mediom.

4. Piloci Air Lion i metamfetamina.

Największa krajowa linia lotnicza w Indonezji ma problemy. W ciągu ostatniego roku, kilku członków załogi, w tym 44-letni kapitan Syaiful Salam, zostało aresztowanych po tym, gdy losowe testy antynarkotykowe wykryły obecność metamfetaminy u pracowników – na przykład u Salama, zaledwie kilka godzin przed lotem. Znana jako “shabu”, metamfetamina staje się coraz bardziej popularna w Indonezji. Przewoźnik został usankcjonowany przez krajowe Ministerstwo Transportu po żenującym epizodzie.

5. Piloci West America, którzy przyszli do pracy pijani.

W roku 2002, Thomas Cloyd oraz Christopher Hughes prawie uniknęli stania się jeszcze bardziej niepopularnymi, gdy nakazano im zawrócić samolot i pojawić się w terminalu Miami International Airport w Miami. Okazało się, że ten mało lubiany duet spędził na piciu alkoholu w klubie całą noc, przez co spóźnili się na lot. Ich nietypowe zachowanie zostało zauważone przez personel pokładowy, który powiadomił policję. Piloci zostali osądzeni i osadzeni w więzieniu.

6. Piloci Northwest, którzy minęli lotnisko docelowe o 150 mil.

Northwest Mapafot. foxnews.com

Przeoczenie zakrętu nie jest wielką rzeczą, gdy prowadzisz samochód, ale kiedy pilotujesz samolot pełny ludzi, Timothy Cheney i Richard Cole doświadczyli na własnej skórze, że konsekwencje mogą być dotkliwe. Na trasie z San Diego do Twin Cities, doświadczony kapitan oraz pierwszy oficer w pewnym momencie zostali tak pochłonięci tym, co robią w kokpicie – rozmowami oraz laptopami, że wkrótce okazało się, że nie tylko minęli lotnisko docelowe o 150 mil, zapomnieli również pozostać w kontakcie z kontrolą ruchu lotniczego. Jak można się domyśleć, wybuchła panika.

7. Pilot samolotu cargo, który upił się i rozbił samolot na Alasce.

Japan Airlines Cargo 1977fot. tumblr.com

Dotychczas nietrzeźwość pilota nigdy nie spowodowała katastrofy samolotu pasażerskiego, ale to żadna pociecha dla trzech członków załogi i dwóch pasażerów, którzy zginęli z rąk nietrzeźwego pilota samolotu cargo linii Japan Air w 1977 roku, tuż po starcie z Anchorage na Alasce. To był szybki lot – po wzniesieniu się na wysokość zaledwie 160 stóp, samolot DC-8 runął na ziemię.

8. Pilot Jetstar, który był zbyt zajęty czytaniem smsów, aby wysunąć podwozie.

Pilot zapomniał wysunąć podwoziefot. scoop.it

Wiecie jak to jest, gdy na czas lądowania zapomnicie wyłączyć telefon, w trakcie zniżania zasięg Waszej komórki wraca i telefon zaczyna bombardować Was smsami od znajomych? To samo przydarzyło się pilotowi, w momencie, gdy powinien rozpocząć lądowanie. Pierwszy oficer tej niskokosztowej, australijskiej linii lotniczej patrzył z niedowierzaniem, jak jego kolega wybrał jeden z najbardziej niebezpiecznych momentów lotu na zabawę telefonem. Tuż nad ziemią udało mu się przywołać kolegę z powrotem do rzeczywistości, samolot wylądował bezpiecznie.

9. Pilot Air Kanada, który załamał się psychicznie.

Air Canada Pilotfot. cba.ca

Pilot Boeinga 767 lecącego z Londynu musiał zostać unieruchomiony i usunięty z kokpitu po przeżyciu załamania psychicznego w czasie lotu w 2008 roku. “Jego głos był wyraźny, nie brzmiał jak by był pijany, ale przeklinał i prosił o Boga. Wyraźnie powiedział, że chce rozmawiać z Bogiem”. Po odsunięciu go od przycisków, drugi pilot był w stanie wykonać szybkie i bezpieczne awaryjne lądowanie w Irlandii.

10. Piloci Air India, którzy rozpoczęli bójkę.

Pasażerów lecących do Delhi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2009 roku potraktowano spektakularnym rodzajem rozrywki podczas lotu. Dwaj piloci rozpoczęli kłótnię z dwoma członkami personelu pokładowego za podejrzenie molestowania seksualnego jednej ze stewardess. Kłótnia przeniosła się z kokpitu na kabinę, gdzie piloci przeszli do walki wręcz, w trakcie której elementy sterujące były oczywiści bezzałogowe. Ups..

Fot. airliners.net | Ingo Lang


SIGN INTO YOUR ACCOUNT CREATE NEW ACCOUNT

Your privacy is important to us and we will never rent or sell your information.

×
CREATE ACCOUNT ALREADY HAVE AN ACCOUNT?

 
×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Go up